Jak zamontować poliwęglan komorowy?

Poliwęglan komorowy jest materiałem o wysokiej wytrzymałości pozwala to stworzyć zadaszenie, które przetrwa lata bez potrzeby napraw czy konserwacji. Żeby poprawnie zamontować zadaszenie z poliwęglanu komorowego należy dobrze przygotować się przed montażem, w tym celu poniżej podamy dziesięć punktów, które należy przeanalizować przed montażem. 

  1. Projekt zadaszenia z poliwęglanu powinien uwzględniać nachylenie dachu co najmniej 5° tj. około 90 mm na jeden metr długości dachu. Spadek taki zapewnia swobodny odpływ wody oraz nie pozwala na gromadzenie się zbyt dużej ilości śniegu na dachu. 
  2. Przy projektowaniu zadaszenia należy uwzględnić rozstaw podpór i dobrać go do strefy wiatrowo śniegowej w jakiej się znajdujemy. Dzięki takiemu zabiegowi możemy dobrać materiał na pokrycie, który będzie w pełni spełniał swoje zadanie. W standardowych warunkach do rozstawu krokwi maksymalnie 70 cm możemy zastosować poliwęglan komorowy o grubości 10mm a przy rozstawie do 100cm możemy zastosować poliwęglan komorowy o grubości 16mm. 
  3. Nie musimy martwić się nasłonecznieniem ponieważ płyty poliwęglanowe mogą swobodnie pracować w zakresie temperatur od -40°C do +120°C. Jednak od strony większego nasłonecznienia zalecamy stosowanie płyt dymionych lub opalowych co pozwala osłonić nasz taras od słońca. 
  4. Niedopuszczalne jest chodzenie bezpośrednio po płytach. Jeżeli jest konieczność przejścia należy zastosować deski, które oprzemy na konstrukcji nośnej zadaszenia i po nich powinniśmy się poruszać. 
  5. Nie powinno się montować płyt uszkodzonych. 
  6. Płyty poliwęglanowe zakupione u nas posiadają warstwę filtra chroniącego przed promieniowaniem UV co pozwala na długie użytkowanie naszego materiału bez efektu starzenia. Płyty poliwęglanowe posiadają filtr UV z jednej strony, jest ona oznaczona na folii ochronnej płyty, tę stronę umieszczamy do góry podczas montażu. 
  7. Podczas montażu, przed położeniem płyt na zadaszeniu, należy oderwać folię zabezpieczającą z obu stron na odległość około 5cm od krawędzi płyty. Po zamontowaniu płyt od razu należy usunąć w całości folię zabezpieczającą z płyt. 
  8. Płyty poliwęglanowe powinny być zamontowane kanalikami wzdłuż spadku. Montaż taki zapenia lepsze odprowadzenie wilgoci z komór oraz zapobiega pozostawaniu wody wewnątrz poliwęglanu. 
  9. Podstawową rzeczą, którą należy wykonać jest zabezpieczenie otwartych kanalików przed kurzem oraz wilgocią, służą do tego specjalne taśmy zabezpieczające. 
  10. Płyty oprócz zastosowania taśm zabezpieczających wymagają zakończenia ich profilem zamykającym typu F oraz silikonem. Dzięki takiemu zabezpieczeniu mamy pewność, że taśmy zabezpieczające zostaną na swoim miejscu oraz, że nie zostaną one wystawione na ekstremalne warunki zewnętrzne. 
  11. Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków chemicznych powinniśmy upewnić się, że nie zadziałają one szkodliwie na płyty poliwęglanowe. 
  12. Przy łączeniu płyt należy pamiętać, że odległość między łączonymi płytami nie powinna być mniejsza niż 15mm i większa niż 20mm. 
  13. Przed montażem płyt z poliwęglanu na każdej krokwi powinny znaleźć się uszczelki, które oddzielą płytę od konstrukcji. Poliwęglan przez swoją rozciągliwość termiczną wymaga zastosowania uszczelek by wykluczyć powstawanie odgłosów rozszerzania materiału (trzasków). 
  14. Przy montażu płyt należy pamiętać o luzach dylatacyjnych. Poliwęglan, jako materiał o zwiększonej rozszeżalności termicznej, zamontowany bez zachowania odpowiednich luzów rozszerza się co może powodować naprężenia i przez to wybrzuszać się. Podczas montażu należy przyjąć luz dylatacyjny na około 3,5mm na każdy metr szerokości lub długości materiału. Na przykład płyta o szerokości 2 metrów powinna mieć wywiercone otwory o średnicy co najmniej 6mm. Przy wierceniu otworów na podkładki grzybkowe powinny one mieć średnicę minimum 18mm. 
  15. Należy również pamiętać o tym by nie dokręcać ani nie zaciskać płyt zbyt mocno, takie działanie może spowodować, że płyta nie będzie mogła swobodnie pracować. 
  16. Poliwęglan może wystawać poza konstrukcje maksymalnie do 60mm. 
  17. Mocowanie płyt powinno odbyć się na samym końcu procesu powstawania zadaszenia. Konstrukcja na której mamy zamiar zamontować płyty powinna być w pełni przygotowana do montażu. Powinniśmy również zadbać by wszystkie potrzebne elementy były przygotowane.

Jak wiercić w płytach z poliwęglanu komorowego? 

  1. Do wiercenia w płytach poliwęglanowych możemy wykorzystać wiertła kręte do metalu. 
  2. W czasie wiercenia należy upewnić się, że materiał przylega stabilnie do podłoża. 
  3. Otwory powinny znajdować się nie bliżej niż 40mm od krawędzi płyty. 

Jak ciąć płyty z poliwęglanu komorowego? 

  1. Do cięcia płyt poliwęglanowych można użyć piły tarczowej o drobnych zębach, piły ręcznej lub wyrzynarki. 
  2. Płytę podczas Cięcia należy unieruchomić oraz zapewnić jej stabilne podparcie. 
  3. Po cięciu należy usunąć wióry z wnętrza komór płyty, można do tego użyć sprężonego powietrza lub odkurzacza. 
  4. Po rozcięciu poliwęglanu należy zabezpieczyć otwarte komory przed dostawaniem się do nich zabrudzeń.

Sprawdź także: Jak ciąć poliwęglan? Trzy sprawdzone sposoby

Jak składować płyty z poliwęglanu komorowego?

  1. Najważniejsze by przy składowaniu płyt z poliwęglanu osłonić je od promieni słonecznych. Co prawda poliwęglan komorowy świetnie radzi sobie nawet z dużym nasłonecznieniem ale składowany w stosie składającym się z wielu płyt może doświadczyć efektu soczewki i zostać uszkodzony. Najbezpieczniej jest przykryć płyty białym nieprzezroczystym materiałem by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. 
  2. Płyty nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi. Można zastosować do tego różnego rodzaju podpory w formie kantówek drewnianych, ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 10cm i nie powinny być rozłożone w odległości większej niż 1 metr. 
  3. Najlepiej płyty przechowywać w miejscu zadaszonym.

Potrzebujesz pomocy z wyborem poliwęglanu?

Skontaktuj się z nami!

Autor : Bloggo

Scroll to Top
Zadzwoń!